Історія ЧБС

         В братстві християн віри євангельської в Чернівецькій області до 1994 року не існувало жодного вищого духовного навчального закладу.

         Духовне відродження, яке розпочалося в Україні після падіння атеїстичного режиму, поставило євангельські церкви перед гострою потребою в освічених працівниках на ниві Божій. Тож на початку 90-х років церква ХВЄ м. Чернівці (пастором якої був тоді Ілля Манолійович Глобак ) вирішила розпочати будівництво Дому Молитви. У жовтні 1990 р. Чернівецька міська рада прийняла рішення щодо виготовлення проектної документації для будівництва Молитовного дому, а 29 березня 1991 р. для будівництва було надано земельну ділянку по вул. Червоноармійській, 246. 15 квітня 1991 року був даний дозвіл на початок будівельних робіт. Цей день став початком важкої багаторічної праці, до якої добровільно долучилося багато членів церкви. У цьому ж році був побудований модуль (тимчасова споруда для проведення богослужінь), який розпочали будувати пізньої осені 1991 року, а закінчили будівництво навесні в 1992 році. У червні 1992 року відбулося його святкове відкриття та переїзд з вул. Горіхівської. Також було вибрано пастором і рукопокладено на пресвітерське служіння Віталія Мірчовича Лунгу (20 червня 1992 р.).

         Церковне керівництво усвідомлювало важливість богословської освіти для майбутнього розвитку церкви. Тому у проектній документації комплексу було закладено побудову приміщення для навчального закладу.

         Восени 1993 р. Василь Сарафінчан, Василь Чорний та  Віталій Лунгу зустрілися з братом Джеком Гунькою. Під час зустрічі вони ознайомилися з програмою семінарії. Тоді  Василь Сарафінчан та Василь Чорний попросили брата Джека заснувати у Чернівцях семінарію. Він дав згоду і в січні 1994 року, приїхавши в Україну, заснував Чернівецьку Біблійну Семінарію як сестринську школу Едмонтонського Північно-Західного Біблійного Колледжу.

          У січні 1994 р. 76 студентів розпочали навчання на очно-заочній формі навчання за програмою «Бакалавр теології». Первинний колектив семінарії складався з наступних працівників: Джек Гунька – президент (ректор), Джеймс Томас – академічний декан, В.М. Сарафінчан – секретар, який 27 жовтня 1997 року отримав почесне звання доктора Богослов’я, перекладачі: С.М. Заньковська, А.В. Живага, І.А. Войтоловський, С.В. Вишнякова.

          Заняття семінарії проводилися щоквартально у тимчасовому приміщенні церкви до 1997 року, а з 1997 року заняття почали проводитися у приміщенні поки ще не закінченого Дому Молитви церкви «Вефіль». Протягом 3-х років на кожну сесію д-р Джек Гунька приїздив до Чернівців з викладачами, які викладали богословські дисципліни. Серед них: Біблійна герменевтика, Загальний огляд Біблії, Чотири Євангелії, Індуктивний спосіб вивчення Біблії, Книги малих пророків, Юди, Петра, Дії святих апостолів. А також Книги пророка Ісаї, Єремії, Поетичні книги, Послання до Коринтян, Євреїв, Якова, Галатів, Римлян, Солунян, Дари Святого Духа.  Також вивчалися: Есхатологія, Христологія, Сотеріологія, Гомілетика, Християнська апологетика та інші. За час існування семінарії тут викладало біля 50 викладачів (лише за період з 1994 по 1996 рр. 18 викладачів провели тут свої лекції). Викладачі семінарії – кваліфіковані вчителі України та з-за кордону, які мають ступені докторів та магістрів, серед них – Джек Гунька, Рон Стайнбренер, Алберт Вербицький, Пол Шеппард, Катріна Гуменюк, Анатолій Кліновський та інші.

          Для успішного і більш ефективного навчання в Семінарії, місія Джека Гуньки з Канади надала матеріальну допомогу для завершення будівництва семінарської частини Молитовного дому.        

           Значну підготовчу роботу для відкриття Семінарії провів комітет у складі обласного пресвітера Бабія П.В., Сарафінчана В.М., який був адміністратором церкви ХВЄ «Вефіль» з 1991 по 1999 р., Чорного В.В. та Кожокару А.В.

          У 1998 році відбулася офіційна реєстрація ЧБС як навчального закладу у структурі Чернівецького обласного об’єднання церков ХВЄ. Обласне об’єднання ХВЄ (на чолі з єпископом П.І. Карповим) стало міцною опорою для молодого навчального закладу.

         Завдяки завершенню будівельних робіт у Молитовному будинку церкви «Вефіль» у 1999 р., Семінарія була забезпечена всім необхідним для навчального процесу.

          Важливою подією стало перше організаційне засідання ЧБС, яке відбулося 8 вересня 2001 р. На цьому засіданні була обрана Рада Опікунів семінарії, до складу якої увійшли 7 чоловік (переважно пастори церков) на чолі зі старшим пресвітером П.І. Карповим. Засновником і першим президентом (ректором) Семінарії був Джек Гунька, який залишився і надалі на цій посаді. Академічним деканом залишився А.В.Кожокару. Адміністратором Семінарії став її співзасновник – почесний доктор Богослов’я В.М. Сарафінчан.

         У 2002 році Джек Гунька передав адміністративні повноваження керівництва Семінарією В.Г. Малику, як ректору (виконавчому директору). При цьому Д-р Джек Гунька офіційно залишився президентом заснованих ним Біблійних Семінарій в Україні – Тернопільської, Чернівецької та Ялтинської, а також головою Опікунської Ради (Ради Об’єднання). Співголовою Опікунської Ради став П.І. Карпов – єпископ ЧООЦ ХВЄП. Академічним деканом після А.В. Кожокару, став П.В. Сабашевський.

          В академічному плані Семінарія розпочинала свою діяльність за підтримки Канадського Північно-Західного Біблійного Коледжу (Едмонтон, Канада). На етапі становлення ЧБС підтримку та координацію співпраці з канадськими партнерами здійснювала Канадська місія президентом якої був Джек Гунька.

          З 1994 р. функціонує очно-заочне відділення Семінарії. Перша група студентів очно-заочного відділення складалася переважно зі служителів п’ятидесятницьких церков і навчалася за програмою «Бакалавр теології». Інші очно-заочні групи вже навчалися за програмами «Бакалавр християнського служіння» і «Бакалавр християнської освіти».

          У червні 2006 р. Чернівецька Біблійна Семінарія стала членом Євроазіатської Акредитаційної Асоціації.