Чернівецька Біблійна Семінарія             

Духовне відродження, яке розпочалося в Україні після падіння атеїстичного режиму, поставило євангельські церкви перед гострою потребою в освічених працівниках на ниві Божій. То ж на початку 90-х років церква ХВЄ м. Чернівці (пастором якої був тоді І.М. Глобак ) вирішила розпочати будівництво приміщення для Дому Молитви. У жовтні 1990 р. Чернівецька міська рада народних депутатів прийняла рішення щодо виготовлення проектної документації для будівництва Молитовного дому.

         29 березня 1991 р. за рішенням виконавчого комітету міської Ради церкві було надано для будівництва земельну ділянку по вул. Червоноармійській, 246. 15 квітня 1991 року був даний дозвіл на початок будівельних робіт. Цей день став початком важкої багаторічної праці, до якої добровільно долучилося багато членів церкви. У цьому ж році був поставлений модуль (тимчасова споруда для проведення богослужіння), який розпочали будувати пізньої осені 1991 року, а закінчили будівництво навесні в 1992 році. У червні 1992 р. було святкове його відкриття та перехід з вул. Горіхівської. Також було вибрано пастором і рукопокладено на пресвітерське служіння В. Лунгу (20 червня 1992р.).

         Церковне керівництво усвідомлювало важливість богословської освіти для майбутнього розвитку церкви. Тому у проектній документації комплексу було закладено і побудову приміщення для навчального закладу.

         Восени 1993 р. брати Василь Сарафінчан та Василь Чорний дізналися, що у церкві м. Тернопіль відбудеться випуск студентів Семінарії, заснованої братом Джеком Гунькою з Канади, якого вони знали ще з 1975 року, коли він з дружиною Лілією приїздив до Чернівців туристом. Троє братів (разом з вищевказаними був ще брат В. Лунгу) поїхали, щоб зустрітися з братом Джеком. Їх зустріч була дуже радісною, так як брати не бачилися з ним 17 років. На цьому святі вони познайомилися з програмою семінарії. Тоді брати Василь Сарафінчан та Василь Чорний стали просити брата Джека заснувати у Чернівцях Семінарію. Він дав згоду, і в січні 1994 року за рекомендацією П’ятидесятницьких Асамблей Канади (Додаток 1.2.а) приїхав на Україну і заснував Чернівецьку Біблійну Семінарію як сестринську школу Едмонтонського Північно-Західного Біблійного Колледжу (Додаток 1.2.б.).

         У січні 1994 р. 76 студентів почали навчання на очно-заочній формі навчання за програмою «Бакалавр теології». Первинний колектив семінарії складався з наступних працівників: Джеймс Томас – академічний декан (Канада), В.М. Сарафінчан – секретар, який 27 жовтня 1997 року отримав почесне звання доктора Богослов’я, перекладачі: С.М. Заньковська, А.В. Живага, І.А. Войтоловський, С.В. Вишнякова.

         Заняття семінарії проводилися щоквартально у тимчасовому приміщенні церкви до 1997 року, а з 1997 року заняття почали проводитися у приміщенні поки ще не закінченого Дому Молитви церкви «Вефіль», будівництво якого було закінчено у 1999 році. Протягом 3-х років на кожну сесію д-р Джек Гунька приїздив до Чернівців з викладачами, які приїздили за свої кошти з Канади і США через відсутність викладачів у нашій місцевості.

         Викладалися такі предмети: Біблійна герменевтика, Загальний огляд Біблії, Чотири Євангелії, Індуктивний спосіб вивчення Біблії, Книги малих пророків, Юди, Петра, Дії святих апостолів, Книги пророка Ісаї, Єремії, Поетичні книги, Послання до Коринтян, Євреїв, Якова, Галатів, Римлян, Солунян, Дари Святого Духа, а також вивчалися: Есхатологія, Христологія, Сотеріологія, Гомілетика, Християнська апологетика та інші предмети. За час існування семінарії тут викладало біля 50 викладачів (лише за період з 1994 по 1996 рр. 18 викладачів провели тут свої лекції). Викладачі семінарії – кваліфіковані вчителі України та з-за кордону, які мають ступені докторів та магістрів, серед них – Джек Гунька, Рон Стайнбренер, Алберт Вербицький, Пол Шеппард, Катріна Гуменюк, Анатолій Кліновський та інші.

         У 1996 році восени відбувся перший випуск 47 студентів, які отримали ступені бакалавра Біблії і теології.

         З 1996 по 2010р.р. – 204 студенти стали випускниками ЧБС.

         На даний момент у ЧБС функціонують очно-заочна форма навчання факультетів християнської освіти, християнського служіння (дво- та чотирирічної програми) та курси підготовки та підвищення кваліфікації служителів.

         У навчальному закладі діє багата бібліотека, яка містить посібники, духовну літературу і має умови для навчання і отримання духовної освіти, містить більше 5012 найменувань українських та англійських авторів, всього біля 13000 книг.

         Для успішного і більш ефективного навчання в Семінарії, місія Джека Гуньки з Канади надала матеріальну допомогу для завершення будівництва семінарської частини Молитовного дому. Рада директорів місії прийняла рішення надати церкві фінансову допомогу з тим, щоб приміщення семінарії було добудоване.

         Значну підготовчу роботу для відкриття Семінарії провів комітет у складі обласного пресвітера Бабія П.В., Сарафінчана В.М., який був адміністратором церкви ХВЄ «Вефіль» з 1991 по 1999 р., Чорного В.В. та Кожокару А.В.

         У 1998 році відбулася офіційна реєстрація ЧБС як навчального закладу у структурі Чернівецького обласного об’єднання церков ХВЄ. Обласне об’єднання ХВЄ (на чолі з єпископом П.І. Карповим) стало міцною опорою для молодого навчального закладу.

Завдяки завершенню будівельних робіт у Молитовному будинку церкви «Вефіль» у 1999 р., Семінарія була забезпечена всім необхідним для навчального процесу.

         Важливою подією стало перше організаційне засідання ЧБС, яке відбулося 8 вересня 2001 р. На цьому засіданні була обрана Рада Опікунів семінарії, до складу якої входили 7 чоловік (переважно пастори церков) на чолі з страршим пресвітером П.І. Карповим. Першим президентом став засновник Семінарії Джек Гунька, а проректором по навчальній роботі (академічним деканом) – Джеймс Томас. Першим адміністративним директором став співзасновник Семінарії – почесний доктор Богослов’я В.М. Сарафінчан. Другим проректором (академічним деканом) Семінарії був А.В. Кожокару. У 2002 році Джек Гунька передав адміністративні повноваження керівництва Семінарією В.Г. Малику, як першому ректору (виконавчому директору). При цьому Д-р Джек Гунька офіційно залишився президентом заснованих ним Біблійних Семінарій в Україні – Тернопільської, Чернівецької та Ялтинської, а також головою Опікунської Ради (Ради Об’єднання). Співголовою Опікунської Ради став П.І.Карпов - єпископ ЧООЦ ХВЄП, а його заступником завідуючий відділом освіти. Третім проректором по навчальній роботі (академічним деканом), після А.В. Кожокару, став П.В. Сабашевський.

         В академічному плані Семінарія розпочинала свою діяльність за підтримки Канадського Північно-Західного Біблійного Коледжу (Едмонтон, Канада). На етапі становлення ЧБС фінансову підтримку та координацію співпраці з канадськими партнерами здійснювала Канадська місія президентом якої був Джек Гунька.

         З 1994 р. функціонує очно-заочне відділення Семінарії. Перша група студентів очно-заочного відділення складалася переважно зі служителів п’ятидесятницьких церков і навчалася за програмою «Бакалавр теології». Інші очно-заочні групи вже навчалися за програмами «Бакалавр християнського служіння» і «Бакалавр християнської освіти».

         У червні 2006 р. Чернівецька Біблійна Семінарія стала членом Євроазіатської Акредитаційної Асоціації.